Вхiд
 +38 (096) 144-39-67
  
 +38 (066) 565-25-54

Який порядок проведення інвентаризації запасів та відображення в обліку її результатів?

 

Інвентаризація запасів, відповідно до вимог Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879, проводиться за місцями зберігання та окремо за матеріально відповідальними особами.

Матеріальні запаси при інвентаризації записуються в інвентаризаційні описи за найменуванням із зазначенням номенклатурного номера (за його наявності), виду, групи, сорту, одиниці виміру, ціни, суми та кількості (рахунок, вага або міра), фактично встановлених на дату інвентаризації, та за даними бухгалтерського обліку.

На малоцінні та швидкозношувані предмети, які обліковуються в оперативному порядку, інвентаризаційні описи не складаються, а перевіряється фактична наявність цих предметів у матеріально відповідальних осіб шляхом зіставлення з відомістю оперативного обліку. Виявлена при цьому нестача предметів оформлюється актом.

Інвентаризаційна комісія у присутності матеріально відповідальних осіб перевіряє фактичну наявність запасів шляхом їх перерахунку, переважування чи перемірювання. Не допускається вносити до інвентаризаційних описів дані про залишки активів зі слів матеріально відповідальних осіб або за даними обліку без перевірки їх фактичної наявності.

Виявлені під час інвентаризації непридатні або зіпсовані запаси вносяться до окремого інвентаризаційного опису, в якому вказуються найменування відповідних запасів, їх кількість, причини, ступінь і характер псування, пропозиції щодо їх знецінення, списання або можливості використання цих предметів у господарських цілях.

Результати інвентаризації запасів відображаються в бухгалтерському обліку відповідно до вимог Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2015 № 1219.

Так, списання запасів внаслідок нестачі, у тому числі- в межах установлених норм та нестач і втрат від псування матеріальних цінностей, віднесених на рахунок установи відображається за дебетом субрахунків 8013, 8113 «Матеріальні витрати» та кредитом рахунків 15 «Виробничі запаси», 18 «Інші нефінансові активи».

Оприбуткування надлишків запасів, виявлених при інвентаризації, які будуть використовуватись для потреб установи здійснюється за дебетом рахунків 15 «Виробничі запаси», 18 «Інші нефінансові активи» та кредитом субрахунку 7112 «Дохід від оприбуткування активів, раніше не врахованих в балансі».


Повернутись до списку консультацій