Вхiд
 +38 (096) 144-39-67
  
 +38 (066) 565-25-54

Як відображати в бухгалтерському обліку повернення основних засобів, які були списані як нестачі виявлені при інвентаризації?

 

Нестачі встановлюються здебільшого в процесі інвентаризації. Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку шляхом їх зіставлення з фактичною наявністю майна. Єдині вимоги до порядку проведення інвентаризації активів і зобов’язань та оформлення її результатів визначені в Положенні про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879.

Установлені при інвентаризації недостачі основних засобів списують з балансу бухгалтерськими проведеннями:

за дебетом субрахунку 1411 “Знос основних засобів” та кредитом субрахунків рахунку 10 “Основні засоби” - на суму зносу основного засобу;

за дебетом субрахунку 8411 “Інші витрати за обмінними операціями” та кредитом субрахунків рахунку 10 “Основні засоби” - на суму залишкової вартості об'єкта основного засобу;

за дебетом субрахунку 5111 “Внесений капітал розпорядникам бюджетних коштів” та кредитом субрахунку 5512 “Накопичені фінансові результати виконання кошторису” - віднесення до накопичених фінансових результатів первісної вартості основних засобів при їх списанні.

Для встановлення винних осіб справи передаються до слідчих органів. До встановлення винних осіб збитки від втрати основного засобу обліковуються на позабалансовому рахунку 073 “Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей розпорядників бюджетних коштів”.

У разі повернення основного засобу, який був визнаний втраченим, відображається його поновлення в бухгалтерському обліку, а саме:

за дебетом субрахунків рахунку 10 “Основні засоби” та кредитом субрахунку 5111 “Внесений капітал розпорядникам бюджетних коштів” - на суму первісної вартості об'єкта основного засобу;

за дебетом субрахунку 5512 “Накопичені фінансові результати виконання кошторису” та кредитом субрахунку 1411 “Знос основних засобів” - на суму нарахованого зносу.

При поверненні основного засобу винною особою, у разі коли буде встановлено псування цього основного засобу, в бухгалтерському обліку відображення таких операцій здійснюється відповідно до вимог Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2015 № 1219:

за дебетом субрахунку 2115 “Розрахунки з відшкодування завданих збитків” та кредитом субрахунку 7111 “Доходи від реалізації продукції (робіт, послуг)” - на суму вартості відшкодування збитків, завданих установі;

за дебетом субрахунку 2115 “Розрахунки з відшкодування завданих збитків” та кредитом субрахунку 6312 “Інші розрахунки з бюджетом” – на суму коштів, необхідних перерахуванню до Державного бюджету України.

Розрахунок суми відшкодувань завданих збитків здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №116 “Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей”. 


Повернутись до списку консультацій